Hakkımızda


   1964 yılı kasım ayında, bugün saygıyla andığımız Oğuz Akkan tarafından kuruldu. Kurucumuzun aramızda olmayışının acısını yaşarken, tek tesellimiz yayınevinin aynı çizgisinde canlılığını sürdürmesidir.

   Kitaplarını, çevirilerini yayınladığımız yazarlardan bazıları bugün aramızda bulunmamaktadır. Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Sabahattin Eyyuboğlu, Hasan Ali Ediz, Nihal Yalaza Taluy, Leyla Soykut, Celal Esad Arseven, Tahir Alangu, Behçet Necatigil, Mazhar Şevket İpşiroğlu, Suut Kemal Yetkin, Reşat Enis, Azra Erhat, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Tahsin Saraç, Ömer Faruk Toprak, Mustafa Akdağ, Doğan Avcıoğlu, Abdi İpekçi, Necati Zekeriya, Vartan İhmalyan ve bazı emekçi arkadaşlarımız bunlar arasındadır. Hepsini saygıyla anıyoruz.

   Yayınevimiz 1964 yılı Kasım'ında, ilk olarak "Nobel Yayınları" dizisinde, Jean Paul Sartre'ın "Hürriyet'in Yolları" adlı üçlemesinin ilk kitabı olan "Akıl Çağını" kitabını Gülseren Devrim'in Türkçesiyle yayınlamıştı. 1966 yılında Nobel Yayınları dizisi yanında "Yirminci Yüzyıl Klasikleri", “Türk Sanatçıları", “Antoloji" ve "Kültür" dizileri oluştu. 1975 yılı başında bu dizilere "Dünya Şiiri" ve" Çocuk Dizisi" eklendi. 1978 yılında Sanat Kitapları ve Ansiklopedik yayınların yayımına başlandı.

  Cem Yayınevi, Türk sanatçıları dizisinde, ünlü yazarlarımızın eserleri yanında, genç yazar ve sanatçılarımızın da eserlerine yer vermiş, birçoğunun ilk eserlerini yayınlamıştır. Türk edebiyatı adına kazanç sayılabilecek bu eserlerin birçoğu çeşitli dallarda ödüller almıştır. Edebiyatımızı bir bütün olarak değerlendiren yayınevimiz bundan sonraki yayın yaşamında da aynı yayın çizgisini sürdürecektir.

   Bugüne kadar katkısı olan herkese, okurlarımıza, yazar, çevirmen ve düzeltmenlerimize, basım ve ciltevleri yönetmen ve işçilerine, dağıtıcı ve kitapçılara, taşıyıcılara bütün emekçi arkadaşlarımıza, yardımlarını esirgemeyen dostlarımıza teşekkür eder, kurucumuz Oğuz Akkan'ı bir kez daha saygıyla anarız.

Cem Yayınevi © 2023 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır